But it’s SO expensive…

Shakeology-Flavors

The most common objection that I get as a coach is that the products are just “so expensive”!  Yup, I thought the SAME THING!  I started as a Shakeology customer about 2 years ago and ended up cancelling my home direct shipments because I just couldn’t justify the extra expense.  I loved the way that I felt while drinking it and it solved my problem with never making time for breakfast in the mornings before work.  I finally signed up as a “discount coach” because I loved the products and just wanted to save some cash.  Well, I’m here to tell you now that there is actually a way to have these products SAVE you money!

So let’s think about our lives for a second…

I know that all of us can trim the fat somewhere.  I know that I could!  Most of us have a gym membership that we don’t use as much as we should, eat out at a restaurant/order take out/eat fast food more than once a week, drive-thru Starbucks regularly, and give into those cravings that we know and love so much.  Now, I will be the first person to tell you…everything in moderation.  I’m all about enjoying a dinner out with friends or a nice cup of coffee, but there is always the element of want vs. need in finances.  Yes, it hurts sometimes to look at how we are spending!!

cash money_1377199363216_789809_ver1.0_640_480

So let’s do a monthly breakdown:

Gym membership- $60/month 

Starbucks- $40 (2 times a week)

Bought lunch out- $40 (Once a week)

Dinners out- $40 (Twice a month)

Pizza delivery for the family because of no dinner plan- $40 (Twice a month)

Monthly total= $220

So what just happened?  We found $220 out there that we could potentially trim from our budget each month.

So how does this help in my nutrition and fitness when I trimmed out the gym membership?!

I bought my first Challenge Pack for a one-time fee of $140 which included a full month of Shakeology, a workout program and a system that helped me control my portions and eat healthier.  When I had a meal plan, I didn’t need take out and drive-thrus.  When I had Shakeology, it helps me reduce my cravings, get all of my vitamins/minerals/antioxidants/amino acids.  I didn’t think about that sugar-filled Frappuccino from Starbucks because now I could make my own at home with cold coffee and Shakeology!

$220-$140= $80 to spare!

 

b0253deb90c56cc37036365daccee00c

Now here’s something even better!  If you continue getting Shakeology delivered and don’t want to continue the same workouts, you have Beachbody on Demand to choose from.  There are thousands of dollars worth of workouts at your fingertips to stream to your iPad/iPhone/computer.  It’s free for the first month then it’s $38.87/quarterly (12.95/month, $2.99/week).  I’m willing to bet that we can find $2.99 to spare in our week.

So with the $220 that we were able to trim, we can continue Shakeology ($140/month) and continue working out for $12.95/month.

$220-$140-$12.95= $67.05 to spare!

Want an even better deal?!  Sign up as a “discount coach”!

screen-shot-2014-12-14-at-5-37-33-pm

It is hard to cut back in some areas, but it is so important to prioritize your health and well-being.  You are making changes now which could eliminate future health problems, more medications and doctor/hospital bills later on.  You can choose where your money goes!

Learn more about Shakeology here

Want to learn more about the benefits of Shakeology?  Do you think that you could find room in your budget?  Let’s chat!

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s